Ενόψει της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024, την Τετάρτη 24 Ιανουαρίου, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄  τάξεων του Δημοτικού Σχολείου Ελιάς, είχαμε την χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας την Κα Μπουλνακάκη Αικατερίνη, μέλος του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου (SaferInternet4Kids).

Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης που πραγματοποιήθηκε, θίχτηκαν θέματα όπως η ψηφιακή πολιτειότητα, το block και το report, η προστασία των προσωπικών δεδομένων, η υπερβολική ενασχόληση, ο διαδικτυακός εκφοβισμός, οι επαφές με αγνώστους, η παραπληροφόρηση κ.α..

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να θέσουν τα ερωτήματα και τους προβληματισμούς τους στα παραπάνω θέματα και μέσω της συζήτησης να αναδειχτούν οι καλές πρακτικές και οι σωστές συμπεριφορές που πρέπει να έχουμε όλοι μας στο Διαδίκτυο.

Την ευχαριστούμε θερμά και για το υπέροχο δώρο που πρόσφερε στο σχολείο μας: βιβλία από τη νέα σειρά βιβλίων του SaferInternet4Kids, για τον εμπλουτισμό της σχολικής μας βιβλιοθήκης!