Στο σχολείο μας, το οποίο είναι υποστηρικτής της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024 και στο μάθημα των Τ.Π.Ε. πραγματοποιήθηκαν δραστηριότητες ευαισθητοποίησης των μαθητών σε θέματα ασφάλειας στο διαδίκτυο. Έχοντας ως σύνθημα «Μαζί για ένα καλύτερο Διαδίκτυο» στοχεύουμε οι μαθητές να εξοπλιστούν με δεξιότητες ψηφιακής παιδείας και κριτικής σκέψης, που θα τους επιτρέψουν να πλοηγηθούν ασφαλέστερα στον διαδικτυακό κόσμο.

Επίσης, την Τετάρτη 7/2/2024 και ώρα 10:00-11:00, οι μαθητές των Β1, Γ’ και Δ’ τάξεων μέσα από μια διαδικτυακή διαδραστική παρουσίαση και παιχνίδια δραστηριοτήτων, ενημερώθηκαν  από το saferinternet4kids.gr για το πως μπορούν να συμπεριφέρονται με ευγένεια στο διαδίκτυο, πως να προάγουν την ισότητα και πως να επιδεικνύουν ενσυναίσθηση και αλληλεγγύη στο διαδίκτυο.